Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Gegužės 3-osios konstituciją pristatanti paroda atidaryta Hradec Kralovėje

Sukurta 2021.11.23 / Atnaujinta 2021.11.23 09:16
   Gegužės 3-osios konstituciją pristatanti paroda atidaryta Hradec Kralovėje
   Gegužės 3-osios konstituciją pristatanti paroda atidaryta Hradec Kralovėje

   Lapkričio 22 dieną Hradec Kralovės mieste, Čekijoje, buvo atidaryta paroda „Abiejų Tautų Respublika: Europos pirmosios rašytinės konstitucijos istorija“, skirta Gegužės 3-osios konstitucijos 230-osioms metinėms. Parodą bendradarbiaudamos su Hradec Kralovės universitetu parengė Lietuvos ir Lenkijos ambasados Čekijoje, Lenkų kultūros institutas Prahoje ir Sviatlanos Cichanouskajos biuras Vilniuje.

   „Su Gegužės 3-osios Konstitucija įprasta sieti jau nusistovėjusias sąvokas: „pirmoji Europos rašytinė“, „įkūnijusi pamatines reformas“ ir panašiai. Tačiau man asmeniškai ši konstitucija žymi ir savotišką sugrįžimo kelią. Pirma ji sugrįžo į mūsų visuomenės istorinę sąmonę, o dabar skinasi kelią ir į baltarusių. Didžiulė pagarba mūsų bičiuliams lenkams, kurie taip kantriai ir draugiškai stebi šį savimonės prabudimą ir padeda mums perimti tai, kas daugiau nei 200 metų atrodė „tik Lenkijos“. Tuo ir didi Gegužės 3-osios Konstitucija – ji mus telkia, moko solidarumo, primena mums tikrąsias vertybes“, – sakė Lietuvos ambasadorius Čekijoje Laimonas Talat-Kelpša.

   Keliaujanti paroda, anksčiau jau aplankiusi didžiausius Čekijos miestus Prahą, Brno ir Ostravą, eksponuojama Hradec Kralovės universitete.

   Parodos atidaryme susirinkusius sveikino Baltarusijos išrinktosios lyderės Sviatlanos Tichanovskajos užsienio reikalų patarėjas Dzianisas Kuchynskis, universiteto prorektorė Leona Stašová, Filosofijos fakulteto dekanas Janas Prouza, taip pat Lenkijos laikinasis reikalų patikėtinis Prahoje Antoni Wręga ir Lenkijos instituto Prahoje vadovas Maciejus Ruczajus.

   Paroda čekų kalba įrengta lauke, lankytojams prieinama nemokamai. Ją aplankyti bus galima iki lapkričio pabaigos.